Telefon
WhatsApp

Şart Ve Koşul Politikası

         Taze meyve ve sebzede iade olmayıp kullanılmayacak durumda olan sebze ve meyve miktarı müşteriye tekrar gönderilecektir. Kargo firmalarından kaynaklı gecikme vb. durumlarda sorumluluk firmamıza ait değildir.
         Taze meyve/sebze ürünlerinde sevkıyat da oluşabilecek ezilme, bozulma gibi istenmeyen bir durum görüldüğü zaman, ürün ambalajı bozulmadan ve kargonun geldiği gün ürün resminin çekilerek info@malatyakayisilari.com' a iletilmesi gerekmektedir. Ürün lezzetini beğenmeme durumunda iade söz konusu değildir. 
         Meyve/Sebze dışındaki iade etmek istediğiniz ürünlerin, Kargo ücreti müşteriye aittir. İade ettiğiniz ürünler iade şartlarına uyduğu takdirde, geri ödemeler ürün bize ulaştıktan sonraki 10 gün içerisinde iletilmektedir. Bundan sonraki süreci bankanızdan takip edebilirsiniz. İade ürünlerinizi mutlaka iade sebebinizi bildiren bir not eki ve orijinal ambalajında ve faturanın aslı ile birlikte aşağıda belirtilen adrese gönderiniz. 385 SAYILI VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ UYARINCA YENİ UYGULAMA!
         Eğer vergi mükellefi değilseniz, almış olduğunuz ürünü iade ederken elinizde bulunan firmamıza ait fatura ve ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır.
            Genel iade şartları aşağıdaki gibidir; Sebze ve meyvenin iadesi kabul edilmemekte olup, kalite ve standartlara uygun olmadığını düşündüğünüz ürünler için ücret ödemezsiniz. Bu durumda yapmanız gereken bize durumu anlatır bir eposta ile info@malatyakayisilari.com‘ a geri dönüş yapmanız ve bizden geri dönüş beklemeniz yeterlidir. Sebze & Meyve haricindeki ürünler için İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. Sebze & Meyve haricindeki ürünler için Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilemez. Sebze & Meyve haricindeki ürünler için İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. Sebze & Meyve haricindeki ürünler için İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise ürünü kargo görevlisi yanında kontrol ederek tutanak tutturmanız ve teslim almamanız gerekmektedir. Bu takdirde kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Diğer durumlarda ise kargo ücreti ALICIYA aittir.